02

Biyolojik Gölet Sistemleri

Hiçbir kimyasal maddeye gerek duymadan suyun bitkisel ve doğal yollardan temizlenmesi biyolojik arıtma olarak tanımlanır. Biyolojik havuzun bünyesinde ki su bitkileri ve yararlı organizmalar bir ekosistem oluşturur ve bu ekosistem suda bulunan insan sağlığına zararlı organik maddeler ve mikroplar ile beslenir. Böylece biyolojik arıtma işlemi gerçekleşir.

1

Biyolojik süs göleti, sadece görselliği ön planda olan içinde bitki ve istendiğinde balık konulan sistemi diğerlerinden farklı göletlerdir. Suyun ortamdaki bitkiler, bakteriler ve planktonlar yoluyla temizlenmesi ile ortaya çıkan ekolojik oluşumlardır.

2

İçinde barındırdığı suyu temizleyen ve su altı- su üstü bitkilerinin; çevresinde su ile uyumlu olan ağaçlar ve sazlıkların; iskeleler, deckler, taşlar, çakıllar ve kayaların; su oyunlarını sağlayan fıskiye ve heykellerin yani hem doğal hem mimari pek çok öğenin uyum içinde bir araya geldiği heyecan verici, bulunduğu ortama hayat katan renklendiren yaşam şeklidir.

3

Biyolojik havuzun kendi kendini temizleyebilen sistemi esas olarak yüzme havuzları için geliştirilmiştir. Ancak süs havuzları da biyolojik havuz olabilmektedir. Böylece çok daha az bakım gerektiren, kendini temizleyebilen ve işletme maliyeti düşük olan doğal bir gölet oluşur.

4

Biyolojik havuzun tüm avantajlarına sahip olan bu gölet tam anlamıyla doğal görünümlü ve içme suyu kalitesinde berrak suyu ile konut ve

Biyolojik Gölet Ayrıcalıkları

1

Kimyasal havuzlarda ki gibi suyun dışarı atılmaması

2

Ters yıkama olmaması sonucu suyun kaybedilmemesi

3

Şelale gibi akan suyun ruhumuzu dinlendiren şırıltısını, su içmek ve yıkamak için suyun etrafında toplanan kuşların cıvıltısını dinlemek.

4

Her mevsim estetik ve suyun mevcut olduğu bir bahçeyi hayranlıkla seyredip içinde gece veya gündüz yüzmek

5

 Su ile bahçenin geri kalan kısmı arasında bağlantıyı kuran su bitkileri sayesinde, bahçede mükemmel bir uyum sağlanır.

6

Tamamen doğal yollarla hijyenin sağlanması.

7

Her mevsimde gölet alanında yaşam bulunmaktadır.

8

Kimyasal madde içermeden gölet alanında ekolojik ortam yaratır.

9

Gölet sınırlı su tüketimi sağlar. Çünkü kışın bu su boşaltılmaz. Yaz mevsiminde doğal buharlaşmayı telafi etmek için su eklenir.

10

Çim alanı bakım ile bile karşılaştırsanız daha az bakım gerektirir. Suda koku olmaz. Yaşlanmış bitkiler ve solmuş çiçekler yılda 2 kez temizlenir, su bitkileri sonbahar ve ilkbaharda budanır ve ayrıştırılır.

© Copyright 2020 Göksu Arıtma - All Rights Reserved